Budapest, 15. listopada 2019.
Svečanim programom u Hrvatskom centru u Budimpešti -HOŠIG u utorak 15. listopada 2019. otvorena je multimedijska izložba OSIJEK NA UDARU BRUTALNE AGRESIJE, koja je započela intoniranjem mađarske i hrvatske državne himne i odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, civilnim žrtvama i prvom hrvatskom predsjedniku.
Svečanosti otvorenja nazočili su Veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj Mladen Andrlić, suradnica u Veleposlanstvu opumomoćena ministrica Vesna Njikoš Pečkaj , savjetnica Veleposlanika Maja Rosenzweig Bajić, prva tajnica Veleposlanika Marina Sikora, zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Robert Jankovics, glasnogovornik Hrvatske narodosne zajednice u Mađarskom parlamentu Jozo Solga, voditelj Narodnosnog glavnog odjela pri Uredu premijera Mađarske Richárd Tircsi i drugi uzvanici.
Ravnateljica Hrvatske osnovne škole i gimnazije HOŠIG u Budimpešti Ana Gojtan nakon pozdravljanja uzvanika naglasila je: „Izuzetna nam je čast i zadovoljstvo biti domaćinom izložbe posvećene stradanjima i žrtvama Domovinskog rata.
S ponosom i zahvalnošću se prisjećamo slavnih dana koji su Hrvatskoj donijeli toliko priželjkivanu slobodu i trajan mir. Ako gledamo kroz povijest sloboda je često bila uzrok sukobima, a vrlo često je ostvarena na nasilan način što je zapravo paradoksalno s njezinom biti.
Sloboda se ne sastoji samo od prava izbora, već i želje da preuzmemo odgovornost za sve što se u životu događa. Pravi osjećaj slobode dolazi iznutra i ne može se nametnuti ni na koji način.
Danas kada tu slobodu uživamo mogla bih je opisati sljedećim citatom:
„Sloboda je poput sunca. Snažniji i bolji od nje nije ništa na svijetu.“
Neka ovo bude poruka svima nama. Prvenstveno mladim naraštajima.
Jer danas se prisjećamo svih onih hrabrih ljudi, muškaraca i žena, koji nisu oklijevali braniti svoj dom i domovinu. Koji su nam postali uzorima.
I ovdje u HOŠIG-u pratimo uzore i želimo odgajati uzore. Mlade koji će imati konkurentno, suvremeno znanje, koji će očuvati hrvatski identitet, koji će biti podjednako opredijeljeni hrvatskom i mađarskom narodu i čiju osobnost obogaćuje dvojna kultura, a njene prednosti mogu koristiti na svom daljnjem životnom putu“.
Potom je uslijedila projekcija dokumentarnog filma o ratnom stradanju hrvatskog grada Osijeka, koji je izazvao buru emocija nazočnih.
Autor izložbe predsjednik Heroja Osijeka bojnik Zlatko Dernaj rekao je:
“Prije svega želim se zahvaliti Veleposlaniku Republike Hrvatske u Budimpešti dr.sc. Mladenu Andrliću koji je prepoznao ideju i ciljeve izložbe i pozvao nas na prezentaciju ovdje Budimpeštu. Također zahvaljujem Ravnateljici HOŠIG-a gospođi Ani Gojtan na gostoprimstvu i organizaciji ovog svečanog događaja, učenicima škole programu koji su pripremili za ovu prigodu, kao i svim uzvanicima, gostima na nazočnosti otvorenju izložbe.
Moram naglasiti da je izložba zabilježila veliki uspjeh i posjetu i do sada otvorena u Osijeku i Laslovu tijekom 2018., a ove 2019. godine u Bruxellesu, Vukovaru i Zagrebu.
Multimedijska izložba „Osijek na udaru brutalne agresije“ sastoji se od 27 panela s 41 fotografijom, zajedno s 8-minutnim dokumentarnim filmom autora Branka Peka, ratnog izvjestitelja HRT-a, čini kolaž individualnih priča o ratnom razaranju graditeljske i kultune baštine, kazališta, crkvi, bolnica, škola, vrtića, 129 gospodarskih tvrtki, 39 industrijskih objekata, 18.500 stambenih zgrada pa čak i sportskih objekata i groblja hrvatskog grada Osijeka u nametnutom ratu i brutalnoj agresiji 90-tih.
Izložba definira povijesno vrijeme iz različitih perspektiva i razina gledanja te jasno označava istinu o Domovinskom obrambenom ratu za slobodu.
Slike razorenog grada Osijeka iz 1991. nisu samo faktografske, nego one pokazuju koliki obol su podnijeli hrvatski građani u obrani slobode i svih civilizacijskih vrijednosti.
Izložba šalje jasno artikulirane poruke o apsurdnosti i strahotama rata, educira o razarajućim posljedicama i ukazuje na važnost održavanja mira i izgradnje mirne budućnosti za sve građane. Istovremeno je podsjetnik i upozorba za mlade generacije na zaustavljanje svih agresija, neciviliziranosti i zločina.
Nadam se da će ova izložba potaknuti mladu generaciju učenika ove elitne škole na poštovanje žrtve hrvatskih branitelja i građana u pravednoj borbi za očuvanje nacionalnog identiteta i pobjedničke povijesti hrvatskog naroda“.
Zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Robert Jankovics rekao je: „Mađari koji žive u Hrvatskoj i Hrvati koji živite ovdje u Mađarskoj, mi smo veliki prijatelji, imamo zajedničku povijest i da su nas strašni događaji i ’56. i ’91. vezali za vjeke vjekova i da je to možda najbolja stvar koja se iz ovakvih groznih događaja mogla dogoditi. Ja se nadam, kao što je gospodin bojnik rekao, da će ovo poslužiti svima nama koji smo ovdje, ali i svima onima koji će ovu izložbu pogledati u Pečuhu i drugdje da budemo dovoljno pametni i mudri da se ovakvi događaji više nikada ne ponove“.
Uslijedio je prigodni kulturno umjetnički program, pjesmu Ivana Tolja „Palim svijeću“ recitirala je učenica gimnazije Maja Šindik, a folkolrne skupina gimnazije „Tamburica“ izvela je plesnu koreografiju na pjesmu Miroslava Škore „Vrijedilo je“.
Veleposlanik RH u Mađarskoj Mladen Andrlić u obraćanju nazočnim istaknuo je: „Ovo je važan, pametan i dobro pripremljen događaj. Zahvaljujem se Osječanima ne samo za ’91. i dalje, nego i za ovo što danas nose po svijetu, što su se sjetili Mađarske, Hrvatica i Hrvata u Mađarskoj. Hvala Vam lijepo i izložba je definitivno danas otvorena, a sada i svečano“.
Svečanost otvorenja izložbe zaključena je prigodnom podjelom poklona domaćinima od strane predsjednika Heroja Osijeka i zajedničkim fotografiranjem uzvanika, gostiju i učenika škole.
Izložba u HOŠIG-u u Budimpešti moći će se pogledati do 22. listopada 2019.






Poveznice iz medija o izložbi:
https://moja-domovina.net/2019/10/17/izlozba-o-agresiji-na-osijek-otvorena-u-budimpesti/
https://www.hosig.hu/images/hirlevelek/2019-2020/2019_2020_hirlevel_04.pdf
https://www.nacionalno.hr/izlozba-o-agresiji-na-osijek-otvorena-u-budimpesti/