Pečuh, 14. ožujka 2024.
Svečanim programom obilježena su četiri desetljeća postojanja i obrazovanja Hrvatske gimnazije Miroslava Krleže u Pečuhu, Szigeti út 97. Pečuška gimnazija utemeljena je inicijativom i zalaganjem profesorice Mande Aladžić Kolar 1983. godine. U prvoj generaciji Gimnaziju je završila aktualna ravnateljica Janja Živković Mandić i još troje sadašnjih profesora.
Tijekom svečanog programa prigodnog naziva “Dobro došli dragi ljudi” ravnateljica Živković u emotivnom govoru naglasila je:” Stojim ovdje pred Vama sretna i ponosna jer smo imali mogućnost organizirati svečani program u povodu 40 obljetnice utemeljenja naše gimnazije, Hrvatske gimnazije Miroslava Krleže u Pečuhu. Uspješno putovanje kroz četiri desetljeća obrazovanja predstavlja priliku da zajedno zavirimo u prošlost, osvrnemo se na sadašnjost i zajedno sanjarimo o budućnosti koja nas očekuje. Od prvih koraka u školskim hodnicima do današnjih trenutaka, naša gimnazija je svjetionik znanja, mjesto gdje su se susreli entuzijazam učitelja, radost učenika i izazovi koji su oblikovali karakter mladih umova.” Ravnateljica se prisjetila dva obnavljanja zgrade, 2005. godine proširivanja stare zgrade i izgradnje novog učeničkog doma na istoj lokaciji , a 2021. potpune izgradnje novog kata za gimnazijske potrebe, porastu broja učenika i profesora, kao i brojnim uspjesima i nagradama učenika škole.
Zaslužnim profesorima potom su podijeljena prigodna priznanja, a izveden je bogat tradicijski kulturni i folklorni program u kojem su zajedno sudjelovali učenici i profesori gimnazije.
Obljetnici su nazočili brojni uzvanici Drago Horvat, generalni konzul RH u Pečuhu sa suradnicima, Jozo Solga, glasnogovornik Hrvata u Mađarskom parlamentu, Ivan Gugan, predsjednik Hrvatske državne samouprave, Marijana Borić, voditeljica projekta “Upoznajmo Hrvatsku znanstvenu baštinu” iz Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Stjepan Blažetin, predsjednik Hrvatske samouprave iz Pečuha i drugi predsjednici Hrvatskih samouprava, ravnatelji i prijatelji škole iz Zagreba, Pule, Budimpešte, Santova, Sambotela i Pečuha, bivši profesori i učenici te brojni drugi gosti svečanosti.
Izaslanstvo prijatelja gimnazije iz Osijeka na svečanosti proslave 40 obljetnice predstavljali su predsjednici Zajednice povratnika OBŽ i Heroja Osijeka, Branko Pek i Zlatko Dernaj te fotograf Damir Kutleša. U ime Zajednice povratnika Branko Pek zahvalio je svim profesorima i profesorima koji su u najtežim danima velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku prihvatili učenike iz Hrvatske i omogućili im nastavak školovanja u vrijeme progonstva te u znak zahvalnosti uručio prigodne poklone ravnateljici gimnazije knjigu “Mirna reintegracija – pobjeda razumom”, licitarsko srce – originalni prigodni rad jedinog medičara u Osijeku te jubilarni CD glazbene legende Krunoslava Kiće Slabinca izdan u povodu 50 godina njegove glazbene karijere.
Program svečanosti besprijekorno je vodila odgajateljica Árva Bíró.
Na kraju programa akustični mini koncert održao je poznati hrvatski glazbenik Željko Krušlin Kruška koji je uglazbio i zajedno sa gitaristom Robertom Radoševićem prvi put izveo jedinstvenu odu radosti učenika Gimnazije pjesmu “Himna za Krležu” na izvanredni tekst profesora Zorana Marijanovića uz oduševljenje nazočnih.
Svečanost 40 godišnjice Hrvatske gimnazije u Pečuhu 871. milenijskom fotografijom ovjekovječio je Šime Strikoman. Fotografija predstavlja zajedništvo i obrazovni duh institucije, gdje su učenici zajedno sa profesorima i učiteljima gimnazije postali protagonisti umjetničkog djela. Ukupno 410 osoba poziralo je za ovu fotografiju čime su simbolično predstavili snagu i povezanost obrazovne zajednice.
Hrvatska gimnazija u Pečuhu izvorište je i temeljni zaštitnik hrvatskog jezika, kulture, tradicije, obrazovanja i odgoja Hrvata u Baranji i južnoj Mađarskoj. Poželimo gimnaziji i vrijednim profesorima još puno obljetnica i uspjeha u obrazovanju mladih naraštaja Hrvata u Mađarskoj.
Svečanost 40 godišnjice Hrvatske gimnazije u Pečuhu
Foto: Zlatko Dernaj/Branko Pek/Ákos Kollár/Damir Kutleša