Laslovo, 24. studeni 2024.

Laslovo, hrvatsko-mađarsko selo udaljeno 18,5 kilometara od Osijeka od 26. lipnja 1991. godine postalo je prva crta bojišnice i jedno od ključnih poprišta borbe za južnu obranu grada Osijeka, bilo je simbol multinacionalnog zajedništva.

Nakon okupacije Ernestinova, Laslovo je ostalo u okruženju neprijateljskih snaga srbo-četnika i JNA, bez mogućnosti dopreme hrane, streljiva, liječničke skrbi i sanitetskih potrepština. Četvrti dan potpunog okruženja i nakon nevjerojatnih 152 dana obrane zapovjednik obrane bojnik Ladislav Kočiš i Ištvan Mihalik Pišta ispred pripadnika 130. brigade Hrvatske vojske i Branimirove osječke bojne (BOB) donose 23. studenog 1991., u 16:30 sati, odluku o povlačenju branitelja, ranjenika i civila iz potpunog okruženja. Proboj je izveden u dvije grupe: prva, bez ranjenika, osiguravala je put, dok je druga skrbila za one najranjivije. Uz krajnju tišinu i hrabrost, kolone su se probijale kroz neprijateljske linije, svjesni da će Laslovo pasti u ruke okupatorske JNA i Arkanove četničke garde. Obje skupine sa 257 hrvatskih branitelja i civila u razmaku od nekoliko sati stigle su rano jutro 24. studenog 1991. bez gubitaka na slobodan teritorij u selo Ivanovac, koje je tada branila 2. bojna herojske 130. brigada HV na čijem je čelu bio zapovjednik Zvonko Milas.

Branitelji Laslova danas su nakon dana povratka doživjeli još jedan poseban dan ponosa i zajedništva jer je u okviru obilježavanja Dana proboja i Dana sjećanja na 48 poginulih branitelja i mještana Laslova, otvoren Muzej Domovinskog rata.

Obilježavanje 33. obljetnice privremene okupacije Laslova započelo je svečanim polaganjem vijenaca brojnih izaslanstava. Uz obitelji poginulih i nestalih branitelja vijence su u znak dubokog poštovanja za žrtve agresije položili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane, posebni savjetnik general bojnik u miru Željko Živanović, ravnatelj vladinog Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri, zamjenik zapovjednika Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” Hrvatske kopnene vojske u Osijeku brigadir Dražen Batrnek, načelnik Policijske uprave Osječko baranjske Ladislav Bece,  generalni konzul Mađarske u Osijeku Janoš Magdo, saborski zastupnik Mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics, župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, načelnica općine Ernestinovo Marijana Junušić, predsjednik Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije Branko Pek, Koordinacija udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata OBŽ (KUBIS) na čijem je čelu bio predsjednik Ante Blažević,  izaslanstvo UDVDR-a klub Laslovo, po prvi puta i brojni izaslanici BOB-a Osijek koji su hrabro branili Laslovo svih 152 dana, izaslanici UDVRD-a Koprivničke županije, izaslanstvo veterana 69. tenkovske pukovnije iz Mađarske, izaslanici općine Tordinci, Osnovna škola Laslovo, učenici, nastavnici s ravnateljicom Silvijom Bocka, te brojne druge udruge, branitelji, domoljubi i mještani.

Ministar hrvatskih branitelja general Medved rekao je: “I 33 godine nakon sloma obrane iskazujemo neizmjernu zahvalu i poštovanje braniteljima Laslova, sjećamo se i odajemo počast obiteljima koje su izgubile svoje najmilije, hrvatskim braniteljima i civilima koji su ubijeni nakon sloma obrane. Još uvijek imamo 15 nestalih osoba u Laslovu, oni su nam i otvorena rana i najveći prioritet u našem djelovanju”. Podsjetio je da su Laslovo branili njegovi žitelji Hrvati i Mađari te dragovoljci koji su dolazili iz svih krajeva Hrvatske, pa i iz inozemstva, i kojima se danas iskazuje neizmjerna zahvalnost i poštovanje. Ministarstvo hrvatskih branitelja svakodnevno provodi programe probnih iskapanja te rješavanja sudbine nestalih osoba. Ovdje smo proteklih godina pronašli i identificirali dvije osobe, a na širem području Laslova imali smo više od 20 probnih iskapanja i nastavljamo s tim procesom koji je iznimno zahtjevan i složen, posebice zbog izostanka točnih informacija, naglasio je ministar Medved.

Istakao je da je zahvaljujući naporima saborskog zastupnika Roberta Jankovicsa i Ureda za nacionalne manjine u Vladi Republike Hrvatske napravljen Muzej Domovinskog rata u Laslovu, koji je koncipiran da se što kvalitetnije i jasnije prenese slika o Laslovu iz 1991. godine. Muzej će ponajprije služiti mladima, budućim generacijama, da spoznaju istinu o strahotama koje su se dogodile u Laslovu, ali i da prepoznaju i vide hrabrost i odlučnost hrvatskih branitelja, a Laslovo su branili njegovi žitelji, Hrvati i Mađari zajedno, pa i dragovoljci koji su dolazili iz drugih krajeva Republike Hrvatske i inozemstva.

Nakon polaganja vijenaca u Parku hrvatskih branitelja u središtu sela svečano je otvorena novoizgrađena zgrada Muzeja Domovinskog rata koji ima za cilj očuvati istinu o herojskoj obrani i sjećanje na sve branitelje Laslova, koji su dali svoje živote za slobodu, kako se njihova žrtva nikada ne bi zaboravila.

Muzej su zajedno otvorili potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja general Tomo Medved, saborski zastupnik Robert Jankovics, ravnatelj vladinog Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri i zapovjednik obrane Laslova bojnik Ladislav Kočiš.

Saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics rekao je da je koncepcija muzeja multimedijska – na sedam ekrana prikazuju se fotografije poginulih branitelja, video zapisi hrvatske i mađarske televizije iz toga vremena, a postoji i jedan dio koji govori o tome kako Laslovo izgleda danas.

Izaslanstvo veterana 130. brigade HV Heroji Osijeka na svečanosti obljetnice i otvorenja muzeja predvodio je predsjednik udruge bojnik Zlatko Dernaj.

Foto: Zdenko Đurček/Branko Pek/Zdenko Roso