Osijek, Nemetin, Antunovac, 5. prosinca 2024.

Peti prosinca 1991, godine bio je najteži dan za grad Osijek i cijelu istočnu i južnu bojišnicu. Neprijateljske snage, nakon što su osvojile grad Vukovar, krenule su svom žestinom i svim raspoloživim oružjem, a imali su ga u arsenalu JNA,  u napad na gotovo svim bojišnicama u Hrvatskoj, od Dubrovnika do Osijeka. Cilj je bio konačno poraziti hrvatske snage i potpuno okupirati dijelove Republike Hrvatske na zamišljenoj liniji Virovitica, Karlovac, Ogulin, Karlobag, čime bi im se ostvario vjekovni san stvaranja Velike Srbije.

Na žalost u  silovitim napadima velikosrpskih agresora nakon okupacije Vukovara na istoku Hrvatske od 20. studenog do 05. prosinca 1991. okupirano je Ernestinovo, Laslovo i Antunovac, pri čemu je svoje živote  dao veliki broj hrvatskh branitelja.

Najtežeg dana u obrani Osijeka 05. prosinca 1991. snage JNA i četnici krenuli su, nakon jake topničke pripreme, u konačno osvajanja grada Osijeka i opći oklopno-pješački napad. U bitci za Nemetin na istočnom ulazu u Osijek 1. bojna 106. brigade bilježi 6 poginulih i 15 ranjenih vojnika. Na južnom prilazu Osijeku u šumi Rosinjača u neravnopravnoj borbi, pokušavajući zaustaviti prodor daleko jačeg i brojnijeg neprijatelja u snazi oklopno-mehaniziranog bataljona, toga dana izginulo je nakon trosatne borbe 16 hrvatskih branitelja pripadnika 106. brigade. Na cijeloj crti obrane grada Osijeka toga dana poginuo je 31 branitelj 101., 106., i 130. brigade HV.

Od Nemetina do Ivanovca postrojbe 106. i 130. brigade Hrvatske vojske, potpomognute s 101. zagrebačkom brigadom, Bojnom Osječkih branitelja (BOB), uz dobro organizirana zapovjedništva i dobro utvrđenim obrambenim linijama, unatoč velikim gubicima uspjeli su zaustaviti agresorske snage ispred Nemetina, Ivanovca i Čepina u njihovom daljnjem napredovanju.

Zaustavljanjem neprijatelja na istočnom i južnom prilazu Osijeka, zaustavljen je i rat u Hrvatskoj jer se ove linije nisu promijenile sve do kraja rata.

U spomen na sve žrtve koje su svoje živote položile za slobodu Domovine Hrvatske,  danas su na ključnim mjestima obrane i kod spomen obilježja u Hebrangovoj ulici u Osijeku, u Nemetinu i u Antunovcu položeni vijenci i zapaljene svijeće te izmoljene molitve za pokoj i spas njihovih duša, a 24. studenoga i u Laslovu, gdje je otvoren i novo sagrađeni muzej Domovinskog rata.

Foto: D. Kutleša, B. Pek